Csúcsra tört és rég nem látott számokat produkált az ingatlanpiac

2024.05.14. 05:57
A magyarországi ingatlanpiac áprilisban az év eddigi legerősebb hónapját zárta, miután a becsült 11 200 adásvétellel éves szinten 65 százalékos növekedést produkált – közölte adatai alapján a Duna House hétfőn az MTI-vel.

A múlt hónapban a főváros budai és pesti oldalán, valamint országosan – Közép-Magyarország kivételével – a Duna House közreműködésével eladott ingatlanok között a 40-60 négyzetméter közötti alapterületű ingatlanok voltak a leginkább kelendők.

Budán négyzetméterenként 900 ezer és 1 millió forint, Pesten 600-800 ezer forint között, országosan pedig 250 ezer forint alatt adták el a legtöbb lakást.

A közlemény szerint az ország keleti részén a panellakások, illetve a használt téglalakások átlagos négyzetméterára áprilisban 587 ezer, illetve 350 ezer forintra nőtt az előző év azonos időszakában mért 469 ezer és 339 ezer forintról.

A nyugati területeken található panelek négyzetméterára 482 ezer forintról 534 ezer forintra, a használt téglalakások átlagos fajlagos ára pedig 305 ezerről 365 ezer forintra nőtt a múlt hónapban az egy évvel korábbihoz képest.

Budán a panelek átlagos négyzetméterára 800 ezerről 962 ezerre, Pesten 701 ezerről 791 ezer forintra emelkedett áprilisban éves összevetésben.

A használt téglaépítésű lakások négyzetméterára a főváros budai oldalán 919 ezerről 1,11 millió forintra, a belvárosban pedig 858 ezerről 945 ezer forintra nőtt, míg Pesten 822 ezerről 713 ezer forintra mérséklődött.

Nőtt a befektetések vonzereje

A fővárosban a befektetés volt a legnépszerűbb vásárlói motiváció, amit az első lakás vásárlása és a nagyobb ingatlanba költözés követett. Vidéken ez a sorrend megfordult.

Budapesten azok, akik ingatlanba fektették megtakarításukat, átlagosan 62,5 millió forintot, míg vidéken 27,5 millió forintot költöttek. Az első lakás megvásárlására Budapesten 47,2 millió, vidéken pedig 30,8 millió forintra volt szükség. A nagyobb ingatlanba költözésre a fővárosban 82,3 milliót, míg vidéken 52,4 millió forintot fordítottak.

Az ingatlan eladásának leggyakoribb oka Budapesten a befektetés értékesítése volt, amit a nagyobb ingatlanba költözés és az örökölt ingatlan értékesítése követett. Vidéken ez utóbbi és a befektetés értékesítése egyaránt az első helyen állt, ezek után pedig a kisebb ingatlanba költözés következett.

Lassuló drágulás

Országos viszonylatban és a budapesti lakáspiacon lelassult az ingatlanok áremelkedése, míg vidéken csökkenésbe fordult áprilisban a növekedés.

Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint azért állt be a fordulat, mert az élénkülő lakáspiaci forgalom ellenére az eladóknak muszáj figyelembe venniük a vásárlók fizetőképességét.