Hollywood kongatja a vészharangot a közelgő nyár miatt

00658568 000013
2024.05.13. 13:24
2000 óta nem adtak el olyan kevés mozijegyet a nyári szezonban, mint amilyen alacsony számokkal idén lehet majd találkozni. Egy szakértő elmondása szerint a kiesés elérheti akár az egymilliárd dollárt is, ami jelenlegi árfolyamon 359,8 milliárd forintot jelent.

2023-ban erős évet zárt a hollywoodi filmipar, miután két kasszasiker jelent meg a mozikban: az Oppenheimer és a Barbie. Ráadásul egy napon debütáltak, így elterjedt egy tréfás elnevezés erre a jelenségre, a Barbenheimer. A Barbie minden rekordot megdöntött, és annak rendezőjét, Greta Gerwiget a legsikeresebb női rendezők sorába emelte. A film jócskán átlépte az egymilliárd dolláros bevételt, mivel összesen több mint 1,4 milliárd dollárt hozott a konyhára világszerte.

Hasonlóan népszerű volt a mozirajongók körében az Oppenheimer, ami a dobogó harmadik lépcsőfokára felkapaszkodva több mint 972 millió dolláros bevételt könyvelhetett el. A két produkció együtt a teljes éves bevétel 40 százalékát tette ki. Az Oppenheimert ráadásul a szakma is nagy becsben tartotta, az Oscar-gálán a 13 jelölésből hetet arany szoborra tudott váltani – míg a Barbie egyetlen elismerést kapott, a produkció főcímdaláért, amit Billie Eilish énekelt.  

A Barbie-n és az Oppenheimeren kívül szintén nagy sikernek örvendett a Super Mario Bros.: A film, A galaxis őrzői: 3. rész, a Halálos iramban 10., a Pókember: A pókverzumon át, a WonkaA kis hableány, a Mission: Impossible – Leszámolás – Első rész és az Elemi, amelyek tavaly mind befértek a legtöbb bevételt generáló tíz film közé, ám egyes becslések szerint idén közel sem számíthatunk ilyen jó adatokra. Sőt, egy szakértő úgy véli, egymilliárd dollár, azaz jelenlegi árfolyamon 359,8 milliárd forint mínuszban is lehet az iparág. 

Ha összehasonlítjuk, hogy a 2023-ban és a 2024-ben megjelent filmek mennyi pénzt hoztak eddig vissza, akkor máris egyértelművé válik, miért riogatnak azzal a szakemberek, hogy a hollywoodi filmgyártásnak idén nem áll túl jól a szénája. Elég csak azt az adatot figyelembe venni, hogy az idei év második legnézettebb filmje, a Godzilla x Kong: Az új birodalom 548 millió dollár körül jár, azonban ezzel a számmal a tavalyi eredményeket nézve alig fért volna be a legjobb tíz film közé. Míg idén az első helyen a Dűne: Második rész szerepel 708 millió dolláros bevétellel, 2023-ban a ranglistában az ötödik helyen álló Halálos iramban 10. büszkélkedett efféle számokkal, így érződik a visszaesés. 

A szakemberek úgy jósolják, hogy a május első hétvégéjétől szeptember elejéig tartó időszakban – ami általában a legtermékenyebb szokott lenni – 3 milliárd dollárnyi bevétel érkezhet a jegyeladásokból, holott a koronavírus-járványt megelőzően ez még meghaladta a 4 milliárd dolláros határt. Ahogy arról Paul Dergarabedian, a Comscore vezető médiaelemzője beszámolt, ezen a nyáron 800 millió dollárral kevesebb bevétel érkezhet a jegyeladásokból, mint tavaly (akkor 4,1 milliárd dolláros összeg folyt be összesen).

Még az elkerülhetetlen, évről évre visszaeső bevétel ellenére is a 2024-es nyarat inkább a moziélmény minősége és értéke alapján kell megítélni, mintsem a pénztárban pihenő pénz mennyisége alapján

jelentette ki Dergarabedian.

A bevételek a béka feneke alatt?

A Comscore adatai szerint a jegyeladások utoljára 2000-ben voltak 3 milliárd dollár alatt ebben a szezonban, az idei évben pedig jócskán súrolni fogják a bevételek ezt a lélekhatárt. A szakértők úgy vélik, a gyengén indító szezon nem lesz jó hatással a következő hetekben megjelenő nem Marvel-filmekre. Nem biztató az sem, hogy a május 2-án debütált, első jelentősebb nagyjátékfilm, A kaszkadőr – amelynek a főszerepében Ryan Reynolds és Emily Blunt tűnik fel – csak 28 millió dollárt hozott a nyitó hétvégén. 

Ráadásul 2009 óta először fordul elő, hogy májusban nem jelenik meg egy Marvel-film sem a Disney jóvoltából, mivel a következő, a Deadpool & Rozsomák csak júliusban érkezik. Ez lesz a Marvel első 18+-os produkciója, ami valószínűleg a jegyeladásokban is megmutatkozik majd. Ahogy a Disney vezérigazgatója, Bob Iger nemrég kijelentette, évente legfeljebb három Marvel-filmet és két Disney+-műsort készítenek, mivel a minőségre szeretnék helyezni a hangsúlyt, miután olyan kritikák érték őket, hogy túl sok közepesnek mondható szuperhősfilmet adnak ki a kezeik közül. Ugyan a Deadpool & Rozsomák nem májusban érkezik, azonban ebben a hónapban debütál a mozikban többek között A majmok bolygója: A birodalom, a Képzeletbeli barátok, a Furiosa: Történet a Mad Maxből és a Garfield, amelyek némileg feltornázhatják a bevételekből származó összeladások számát. 

A sztrájk tett keresztbe

Mint megírtuk, tavaly májusban a forgatókönyvírók testülete egyhangúan úgy döntött, sztrájkba kezdenek, ugyanis érdekképviseleti szervezeteiknek nem sikerült megegyezniük a filmstúdiókkal és a streamingszolgáltatókkal. Júliusban a színészek is csatlakoztak a sztrájkhoz azzal az indokkal, hogy aggódnak fizetésük csökkenése, illetve a mesterséges intelligencia térnyerése miatt. A megmozdulás hónapokon át tartott, ez idő alatt több film premierje elmaradt, illetve elhalasztották az Emmy-díj-átadót, amire az elmúlt húsz évben nem volt példa. Leállt többek között a Stranger Things és a Trónok harca spin-off sorozatának a forgatása, ebből pedig azok sem maradtak ki, akik a hazai filmiparban tevékenykednek – itthon több mint 20 ezer magyar munkavállaló megélhetését sodorta veszélybe a sztrájk. 

Végül 2023 novemberére született meg a végső megállapodás a felek között, aminek értelmében minimum hétszázalékos fizetésemelést biztosítanak a színészeknek, ami két százalékkal meghaladja az Amerikai Írók Céhének és az Amerikai Rendezők Céhének emelését. A SAG-AFTRA-tagoknak kiküldött e-mailben az áll, hogy az egyezség a „streamingrészvételi bónuszt”, valamint a nyugdíj- és egészségügyi hozzájárulások emelését is tartalmazza. A szakszervezet közlése alapján a szerződés összértéke meghaladja az 1 milliárd dollárt. A leállásnak ugyanakkor nagy ára lett, mivel a forgatások elhúzásával több hollywoodi produkciónak a megjelenési dátumát is kitolták.

Így járt többek között a Mission: Impossible – Leszámolás – Második rész, az Amerika Kapitány: Szép új világ és a Mennydörgők, amelyek mind húzónevek lehettek volna az idei nyári szezonban, ám csak 2025-ben fognak megjelenni a mozikban. Ez sajnálatos, mivel tavaly igen sok bevételt generált az előző Mission Impossible-film, ahogy a két Marvel-alkotás (Pókember: A pókverzumon átA galaxis őrzői: 3. rész) és a két Disney-produkció (Elemi, A kis hableány) is, amelyek hiánya meg fog látszani az év végi adatokon. 

(Borítókép: Jelenet a Deadpool & Wolverine című filmből. Fotó: Northfoto / JLPPA / Bestimage)