Mráz Ágoston Sámuel: A jobboldali szavazó, aki Orbán Viktort akarja miniszterelnöknek

2024.05.13. 08:30
Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője a 444-nek adott interjút, amelyben többek között a június 9-ei választásokról, a kegyelmi botrányról és Magyar Péterről is beszélt.

Ahogy az Index beszámolt róla, a Nézőpont Intézet április 29. és május 2. között készült legfrissebb közvélemény-kutatásából kiderült, hogy egy hónappal az európai parlamenti választás előtt a Fidesz–KDNP listája vezet 48 százalékkal, Magyar Péter pártja, a Tisza Párt a második 21 százalékkal, a DK–MSZP–Párbeszéd koalíciója áll a harmadik helyen 12 százalékkal. Őket követi a Magyar Kétfarkú Kutya Párt 7 százalékkal, a Mi Hazánk pedig 5 százalékon van.

Mráz Ágoston Sámuel most egy interjúban azt mondta: Magyar Péter népszerűsége nem a Fidesznek fáj a legjobban, mivel elsősorban az ellenzéktől veszi el a szavazatokat. 

Az én képletem a Tiszára nagyjából ez: 2018-as Jobbik mínusz Mi Hazánk plusz Momentum

– mondta a Nézőpont Intézet igazgatója a 444-nek

Mráz Ágoston Sámuel többek között arról is beszélt az interjúban, hogy:

  • Magyar Péter a baloldali szavazókat, illetve a baloldaliaknak mondható volt jobbikosokat szólítja meg. A tüntetésein szereplő nagyszámú tömeg a szavazótábora elszántságáról szól. A politikus agresszivitásáról és a kapcsolati erőszakról szóló hírek figyelmen kívül hagyása is azt bizonyítja, hogy a szavazóinak nagyon erős az elköteleződése.
  • A Tisza Párt népszerűsége kihívás a Fidesznek, viszont előnye, hogy zavar van az ellenzékben. A nemzetközi példák azt mutatják, hogy a hirtelen növekedésnek induló pártok nem szoktak sokáig egyben maradni.
  • A kormány kampányának központjában a háború és a béke áll, ami egy olyan kérdés, amiben 80-90 százalék egyetért a Fidesszel. 
  • Nem hiszi, hogy a főpolgármester-választáson a Fidesz harmadik helyen futna be. Szentkirályi Alexandrán érződik, hogy távlatokra tervez, így hosszú távon is arca lehet a fővárosi Fidesznek.
  • 2022 óta polarizált lett a politika. A jobb- és baloldalt az különbözteti meg egymástól, miként viszonyulnak a magyar kormányfőhöz. Jobboldali szavazó az, aki Orbán Viktort akarja miniszterelnöknek, baloldali, aki ellene van. 
  • Nem lehet azt mondani, hogy a kegyelmi botrány nem ártott a Fidesznek. A szavazótáborban bizonytalanságot és orientációs válságot okozott, mégis olyan éles az elválasztóvonal a fideszesek és nem fideszesek között, hogy az ügy miatt nem pártolnak át tömegek a kormánypárttól az ellenzékhez. Legfeljebb meginognak.
  • Az elemző nem hiszi, hogy Novák Katalin kényszer hatására mondott volna le a köztársasági elnöki posztjáról. Balog Zoltán református püspök jelenleg is tapasztalja, hogy mi vár arra, aki ilyen esetben nem mond le.
  • Soha nem érezte kényelmetlenül magát, ha a Fidesznek kedvezőtlen adatot mutatott. A nyilvánossággal megosztott adatoknál szóba sem jöhet a manipuláció. Aki ilyet tesz, az már nem kutató, és olyan útra lép, ami szintén a véghez vezet.

2024. június 9-én önkormányzati és európai parlamenti választások lesznek Magyarországon, április 20-án hivatalosan is elindult a kampányidőszak, a nyitó hétvégén készült kampányriportunkat itt olvashatja.