szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ipari termelői árak éves alapon 3 százalékkal csökkentek márciusban, februárhoz képest stagnáltak.

Márciusban az egy évvel korábbihoz képest az ipar belföldi értékesítési árai átlagosan 5,2 százalékkal alacsonyabbak voltak, ezen belül a 60,0 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 1,3, a 38,6 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 13,3 százalékkal csökkentek. Az élelmiszeripar értékesítési árai 6,6 százalékkal mérséklődtek.

Az ipari exportértékesítési árak 1,9 százalékkal csökkentek, ezen belül a 82,9 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 2,3 százalékkal emelkedtek, a 16,7 százalékos súlyú energiaiparban 28,9 százalékkal alacsonyabbak voltak az árak.

Összességében az ipari termelői árak átlagosan 3,0 százalékkal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbihoz képest. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 0,3 százalékkal csökkentek, az exportértékesítési árak 0,3 százalékkal nőttek, így az ipari termelői árak összességében szinte változatlanok maradtak (+0,1 százalék).

A termelői árak mérséklődése mögött alighanem – legalábbis részben – a gyenge kereslet áll: hosszú hónapok után csak februárban látszott némi fordulat.

Sok ital, sok dohány, némi autó, némi akku: így kapcsolt növekedésbe a magyar ipar

A KSH közzétette a februári ipari növekedés részletes adatait.

Az ipari termelői árak változása nem feltétlenül jelenik meg egy az egyben a fogyasztói árakban, de utóbbi azért trendszerűen követi az előbbit, vagyis a termelői árak mérséklődése továbbra is fékezett inflációra utal.