Belefáradtam a mindennapokba, ezért „világiskolába” járatom a gyerekeimet

2024. április 24.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Egyre nagyobb divat világiskolába járatni a gyerekeket Fotó: Northfoto

A „világiskola” nem új fogalom – de úgy tűnik, hogy a TikTokerek népszerűsítették és a COVID-19 világjárvány felgyorsította.

Egy tavalyi tanulmány szerint az amerikai családok érdeklődése a magántanulás iránt 2019 és 2022 között 30%-kal nőtt. ACBS News szeptemberben arról számolt be, hogy olyan helyeken alakultak "világszintű iskolázási központok", mint Egyiptom, Spanyolország, Thaiföld, Marokkó, Francia Polinézia, Peru, Kolumbia, Portugália és Bulgária. A „hub” havi részvételi díja 250 és 900 dollár között mozog, ami nem tartalmazza a megélhetési költségeket és a repülőjegyet.

A 31 éves Lauren Tyson és férje, Roy kivették gyerekeiket a hagyományos iskolai rendszerből, hogy az életre tanítsák őket, miközben járják a világot. A brit házaspár szerint 2 és 5 éves fiuk így olyan tapasztalatokat szerezhetnek, amilyet Angliában soha nem kapnának.

Nagyobbik fiuk gyűlölte az iskolát

(Angliában a gyerekek 4 éves korban már iskolába mennek), fél év szenvedés után, januárban döntöttek úgy, hogy ebből elég, veszik a sátorfájukat, és járják tovább a világot, ahogy a gyerekek születése előtt is tették.

Lauren egyik gyermeke Fotó: Northfoto

Lauren egyik gyermeke Fotó: Northfoto

Továbbra is követik az angol tanrendet,

délelőtt néhány órát tanulással töltenek, aztán a nap nagy részében felfedezik a világot.

A szülők úgy érzik, az élet iskolája sokkal jobb a fiaiknak, mert olyan életkészségekre tanítja őket, mint az empátia és a rugalmasság. Jelenleg Thaiföldön, Ko Samiuban élnek. Hogy mikor és merre tovább, azt még nem tudják, most élvezik a nyugodt, lassú életet, hogy több időt tölthetnek együtt.

Lauren gyermekei egy repülőtéren Fotó: Northfoto

Lauren gyermekei egy repülőtéren Fotó: Northfoto

A 46 éves Caroline Widdows kényszerűségből kezdte el otthon oktatni gyerekeit a karantén idején, de nekik nagyon bejött, ezért amikor újra kinyitott minden,

úgy döntött, a 13 éves Toby és 15 éves Daisy nem mennek vissza az iskolába.

A két tini most az iskolai tananyag mellett olyan leckéket tanul, amire az életben szükség van: hogy hogyan kell számlát kifizetni, hogyan kell kitakarítani, és hogyan kell főzni. Charlie, a gyerekek édesapja informatikai tanácsadóként dolgozik, de megtanította Tobyt asztalos munkákra, íróasztalt is együtt készítettek.

Az iskolai tananyagot online oktatóanyagok segítségével sajátítják el, és mindenki a saját érdeklődésének megfelelően akár többet is tud tanulni. A brit házaspár szerint az otthon oktatás nem csak azt tette lehetővé, hogy több időt töltsenek együtt családként, de így a gyerekek ki tudják élvezni a fiatalságuk minden pillanatát ahelyett, hogy átrohannának rajta.

A 24 éves Hannah Koumakis szerint az otthon oktatás sokkal jobb, mintha iskolába küldené gyerekeit. Szerinte gyerekkorban játszva kéne tanulni, nem pedig az iskolapadban ülve. Annak idején az új-zélandi nő maga is otthon tanult három testvérével 14 éves koráig, úgyhogy tudja, miről beszél.

Édesanyja az iskolai tantárgyak mellett költségvetésre és üzleti ismeretekre is oktatta őket, de rengeteg idejük maradt játszani. Találkoztak más otthon oktatott gyerekekkel, így a gyerektársaság sem hiányzott neki. Az üzleti vállalkozó szerint a leghasznosabb lecke számára az volt, hogy a havi 140 dollár (kb. 50 ezer Ft) zsebpénzéből kellett kigazdálkodnia mindent a ruhától kezdve az étkezésig.

Minden kiadását vezetnie kellett, megtanult spórolni.

Amikor pedig nyaralni mentek más országokba, az volt a legjobb történelem óra. Hannah szerint aki csak teheti, tanítsa otthon a gyerekeit.

A 30 éves Seana-lee May a Covid óta tanítja otthon lányát, aki szorongott az iskolában. Most a 11 éves Millie-Rae szárnyal. A kislány nem tudott koncentrálni a zsúfolt tanteremben, sikítozott és rugdosott az órák előtt, mert nem tudta elviselni az ottani stresszes légkört. Elküldték kivizsgálásra, kiderült, hogy figyelemhiányos hiperaktivitás-zavara (ADHD) van – és az iskola nem volt együttműködő.

Amióta Millie-Ray otthon tanul édesanyjával, sokkal jobban megy neki minden. Mivel anyukája, Seana-Iee egyedülálló, nem könnyű megoldania a munkát és lánya oktatását is, de számára Millie-Ray az első. A kislány most az élet minden területén jobban teljesít, magabiztos.

A brit nő most azon gondolkodik, hogy kisebbik lányát, a hatéves Lottie-t is kiveszi a hagyományos oktatási rendszerből.

Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a hírlevelünkre itt.


Megosztás Küldés Messengeren Pinterest