szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Adria vezetéken év végéig 2,2 millió tonna olaj érkezik majd, a horvát vezetéküzemeltető emellett 150 ezer köbméter olajat tárol le a Molnak.

Az év végéig szóló olajszállítási és -tárolási szerződést kötött a Mollal a Janaf horvát kőolajvezeték-üzemeltető vállalattal – írja a Bloomberg értesülései alapján a vg.hu. a Janaf 2024 végéig 2,2 millió tonna kőolajat szállít a magyar olajtársaságnak, emellett a Krk szigetén található Omisalj terminálon 79 385 köbméter, a sziszeki terminálon pedig 70 ezer köbméter nyersolajat tárol számára.

A szerződés értékét nem közölték a vállalatok, a Mol szerint ugyanakkor a szállítás költsége a piaci ár többszöröse lesz.

A Janaf és a Mol vitája 2023 óta tart. A magyar olajmulti szerint a horvát vezetéküzemeltető visszaél a helyzettel, ezért az indokoltnál sokkal borsosabb árat szab a szállításokért.

A Janaf visszautasította a vádakat, a cég szerint a szállítási díjak kiszámításánál olyan ellenőrzött módszertant alkalmaznak, amellyel minden felhasználó felé biztosítható az egyenlő bánásmód, és nem az egyes jogi személyekhez, hanem a csővezetékben meglévő részesedésükhöz kapcsolódik, amivel szerintük a Mol is tisztában van.

Kiosztották a horvátok Hernádi Zsoltot a drágán szállított olaj ügyében

Szó sincs arról, hogy visszaélnének a monopolhelyzettel, állítja a horvát olajvezetékeket működtető cég, és szerintünk ezt a Mol-vezér is jól tudja, aki a minap sokallta a horvátok által az olajvezetékekre megszabott tranzitdíjat. A horvátok szerint méltányos áron mérik a szállítást.

Az ugyanakkor biztos, hogy a Mol kiszolgáltatott helyzetben van. A százhalombattai és pozsonyi finomítói az orosz Barátság vezetéken kívül csak a Janaf által üzemeltetett Adria vezetéken kaphatnak kőolajat. Az uniós olajembargó értelmében a kelet-európai finomítók továbbra is feldolgozhatnak orosz olajat, ám az abból készült termékeket csak belföldön lehet értékesíteni. Kivitelre csak az egyéb forrásból beszerzett nyersanyag arányában van lehetőség, vagyis a Molnak muszáj egyéb forrásból beszerzett olajat is feldolgoznia.

A tranzitdíj azért is különösen fontos kérdés a Mol számára, mert közben a magyar kormány – Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter – zsarolással felérő nyomást gyakorol az üzemanyag-kereskedőkre a kiskereskedelmi árak leszorítására.

Nagy Márton a KSH-t is beveti, hogy olcsóbb legyen a benzin

A hivatal monitorozni fogja, mennyibe kerülnek más régiós országokban az üzemanyagok.